Zimní softshell: Když komfort potkává odolnost

Zimní Softshell

Co je softshell

Zimní softshell je materiál, který se stal v posledních letech velmi populárním pro výrobu outdoorového oblečení. Je to dáno jeho vlastnostmi, které z něj dělají ideální volbu pro aktivity v chladném a nepříznivém počasí. Softshell je v podstatě tkanina, která se skládá ze dvou nebo tří vrstev spojených dohromady. Vnější vrstva je odolná proti větru a vodě, zatímco vnitřní vrstva je měkká a příjemná na dotek. Některé softshelly mají i střední vrstvu, která slouží jako další izolační vrstva. Díky této konstrukci je softshell prodyšný, takže se v něm nebudete potit ani při náročnějších aktivitách. Zároveň vás ale ochrání před větrem, deštěm a sněhem. Zimní softshell se od běžného softshelu liší tím, že je teplejší. Toho je dosaženo použitím silnějšího materiálu a přidáním fleecové podšívky. Zimní softshell je tak ideální volbou pro lyžování, snowboarding, turistiku v zimních podmínkách nebo prostě jen pro běžné nošení v chladných dnech. Při výběru zimního softshellu je důležité zvážit, do jakých podmínek ho budete používat. Pokud se chystáte na náročnější aktivity, zvolte softshell s vyšší vodní sloupcí a prodyšností. Pro běžné nošení v zimě vám postačí softshell s nižšími parametry. Důležitá je také velikost a střih. Softshell by vám měl dobře sedět, ale zároveň by vám neměl bránit v pohybu.

Výhody softshellu v zimě

Softshell je v zimě skvělou volbou pro ty, kteří hledají univerzální a pohodlné oblečení. Na rozdíl od klasických zimních bund, softshellové bundy a kalhoty kombinují odolnost proti větru a vodě s prodyšností. To znamená, že vás udrží v teple a suchu i za chladného počasí, ale zároveň se nebudete zbytečně potit při aktivitách. Softshell je ideální pro širokou škálu zimních aktivit, jako je turistika, běhání, lyžování nebo jen procházky zasněženou krajinou.

Vlastnost Zimní Softshell Klasická Softshell
Voděodolnost Vysoká (např. 10 000 mm) Střední (např. 5 000 mm)
Prodyšnost Střední (např. 5 000 g/m²/24h) Vysoká (např. 10 000 g/m²/24h)
Zateplení Ano (např. fleece) Obvykle ne
Větruvzdornost Vysoká Vysoká

Velkou výhodou softshellu je jeho lehkost a flexibilita. Oproti těžkým zimním bundám vám softshell poskytne větší volnost pohybu. Softshellové oblečení je navíc často ošetřeno vodoodpudivou úpravou, která zabraňuje pronikání sněhu a lehkého deště. V kombinaci s fleecovou mikinou nebo jinou teplou vrstvou pod ní vám softshell poskytne dostatek tepla i v mrazivých dnech.

Při výběru softshellového oblečení na zimu je důležité zvážit několik faktorů. Tloušťka materiálu určuje úroveň izolace a prodyšnosti. Pro náročnější aktivity v chladnějším počasí je vhodnější silnější softshell. Důležitá je také voděodolnost a prodyšnost, které se udávají v milimetrech vodního sloupce. Čím vyšší číslo, tím je materiál odolnější proti vodě a prodyšnější.

Typy zimních softshellů

Zimní softshellové bundy a kalhoty se staly nepostradatelnou součástí šatníku pro každého, kdo se v chladných měsících nevzdává aktivního pohybu venku. Na trhu je k dispozici široká škála modelů, které se liší svými vlastnostmi a určením. Při výběru toho správného softshellu je důležité zohlednit několik faktorů, jako je zamýšlená aktivita, intenzita pohybu a klimatické podmínky.

Pro běžné nošení ve městě a nenáročné procházky přírodou postačí softshell s membránou o nižší voděodolnosti a prodyšnosti. Takové modely jsou lehčí, skladnější a poskytují dostatečnou ochranu před větrem a mírným deštěm. Pro náročnější aktivity, jako je turistika, běhání nebo cyklistika, je vhodné zvolit softshell s vyšší voděodolností a prodyšností. Tyto modely jsou obvykle vyrobeny z odolnějších materiálů a disponují doplňkovými prvky, jako jsou ventilační otvory, podlepené švy nebo kapuce.

Pro zimní sporty, jako je lyžování nebo snowboarding, jsou určeny speciální softshellové bundy a kalhoty s membránou s vysokou voděodolností a prodyšností. Tyto modely jsou zpravidla zateplené fleecem nebo jiným izolačním materiálem a disponují řadou funkčních prvků, jako je sněžný pás, kapuce kompatibilní s helmou nebo manžety s otvory pro palce. Při výběru zimního softshellu je důležité dbát na kvalitu zpracování a materiálů. Kvalitní softshell by měl být odolný proti oděru, větru a vodě, zároveň by měl dobře dýchat a odvádět vlhkost od těla.

Vrstvení se zimním softshellem

Zimní softshell je skvělý parťák do chladných a nepředvídatelných podmínek. Jeho krása spočívá ve vrstvení. Správným kombinováním vrstev oblečení pod softshellem dosáhnete optimálního komfortu v jakémkoli počasí. Základ tvoří funkční prádlo, které odvádí pot od těla. Na to si oblečte izolační vrstvu, třeba fleecovou mikinu nebo tenkou péřovku, která vás zahřeje. A nakonec přichází na řadu samotný zimní softshell, který vás ochrání před větrem, deštěm a sněhem. Jeho prodyšnost zároveň zajistí, že se nebudete zbytečně potit. Výhodou vrstvení je, že si oblečení můžete snadno přizpůsobit aktuálnímu počasí a aktivitě. Pokud se oteplí, stačí sundat jednu vrstvu. Naopak, když se ochladí nebo fouká vítr, jednoduše si oblečete další vrstvu. Pamatujte, že čím více tenkých vrstev oblečení máte, tím lépe se vám bude regulovat tělesná teplota. Ať už se chystáte na túru, běžky nebo jen tak do města, vrstvení se zimním softshellem vám zaručí pohodlí a komfort po celý den.

Voděodolnost a prodyšnost

Při výběru zimního softshellového oblečení je kromě střihu a tepelného komfortu zásadní také jeho odolnost vůči vodě a zároveň schopnost odvádět pot. Voděodolnost se obvykle udává v milimetrech vodního sloupce a značí, jakému tlaku vody materiál odolá, než začne propouštět. Pro běžné zimní aktivity, jako je procházka zasněženým lesem nebo sáňkování, postačí vodní sloupec 5 000 mm. Náročnější aktivity, jako je zimní turistika nebo skialpinismus, si žádají vyšší voděodolnost, ideálně 10 000 mm a více. Prodyšnost softshellu pak zaručuje, že se při pohybu nebudete zbytečně potit. Udává se v gramech vodní páry, kterou materiál propustí za 24 hodin na metr čtvereční (g/m2/24h). Čím vyšší je toto číslo, tím lépe materiál dýchá. Pro běžné zimní aktivity postačí prodyšnost 5 000 g/m2/24h, pro náročnější aktivity je vhodné hledat softshell s prodyšností 10 000 g/m2/24h a vyšší. Nezapomeňte, že voděodolnost a prodyšnost jdou často ruku v ruce s dalšími vlastnostmi materiálu, jako je jeho pružnost a odolnost proti oděru. Před nákupem si proto pečlivě prostudujte parametry vybraného softshellového oblečení a zvažte, pro jaké aktivity ho budete nejčastěji využívat.

Výběr správné velikosti

Při výběru správné velikosti zimního softshellového oblečení je klíčové zohlednit několik faktorů. Softshell by měl být dostatečně volný, abyste pod něj mohli obléct další vrstvy oblečení, ale zároveň by neměl být příliš volný, aby nebránil v pohybu. Vždy si pečlivě prostudujte tabulku velikostí daného výrobce, protože velikosti se mohou lišit značka od značky. Nezapomeňte zohlednit i délku rukávů a zadního dílu, zvláště pokud plánujete softshell nosit i při aktivitách, kde se budete hodně pohybovat.

Důležité je také zvážit, k jakým aktivitám budete softshell používat. Pro náročnější aktivity, jako je turistika nebo lyžování, je vhodnější zvolit o něco volnější střih, který vám poskytne větší volnost pohybu. Naopak pro běžné nošení ve městě vám bude vyhovovat i softshell s užším střihem. Pokud si nejste jisti správnou velikostí, doporučujeme vám navštívit kamennou prodejnu a softshell si vyzkoušet.

Péče o zimní softshell

Zimní softshell je skvělý parťák do chladných a nepříznivých podmínek, ale aby ti dobře sloužil co nejdéle, je potřeba se o něj správně starat. Stejně jako u jiného oblečení i u softshellu platí, že čím lépe se o něj budeš starat, tím déle ti vydrží. Nejdůležitější je řídit se pokyny na štítku, protože každý materiál a membrána můžou mít specifické požadavky na údržbu. Obecně ale platí, že softshell by se měl prát na nižší teplotu, ideálně na 30 stupňů, a to ve speciálním pracím prostředku na membránové materiály. Aviváž a bělidla jsou tabu, protože by mohly poškodit membránu a materiál by ztratil své funkční vlastnosti. Po vyprání je dobré softshell nechat volně uschnout, ale ne na přímém slunci nebo na topení. Sušička je také zakázaná, protože by mohla poškodit membránu. Impregnace je u softshellu důležitá pro zachování jeho vodoodpudivosti. Po čase se ale impregnace s praním a nošením ztrácí, a proto je potřeba ji obnovovat. Na trhu existuje spousta impregnačních sprejů a tekutých přípravků, které se dají snadno aplikovat. Při výběru impregnace je důležité zvolit takovou, která je určená na softshell a membránové materiály. Správná péče o zimní softshell ti zaručí, že ti bude dělat radost a spolehlivě tě ochrání před zimou a nepřízní počasí po mnoho sezón.

Oblíbené značky softshellu

Na trhu s outdoorovým oblečením existuje mnoho značek, které se specializují na výrobu zimních softshellových bund a kalhot. Mezi nejoblíbenější patří určitě firmy jako North Face, Patagonia, Columbia a Mammut. Tyto značky jsou známé svou vysokou kvalitou materiálů a zpracování, a také moderními technologiemi, které používají. Například North Face je známý svou membránou Gore-Tex, která zaručuje nepromokavost a prodyšnost. Patagonia se zase zaměřuje na udržitelnost a ekologickou výrobu.

Pro ty, kteří hledají dostupnější variantu, ale nechtějí slevit z kvality, jsou tu značky jako Hannah, Alpine Pro, Tilak nebo Directalpine. Tyto české a slovenské značky nabízejí skvělý poměr ceny a výkonu a jejich zimní softshellové oblečení si nezadá s konkurencí.

Při výběru softshellu je důležité zvážit, do jakých podmínek ho budete potřebovat. Pro náročné zimní sporty je vhodné zvolit třívrstvý softshell s membránou, který vás udrží v teple a suchu i za nepříznivého počasí. Pro běžné nošení do města stačí i dvouvrstvý softshell bez membrány, který je lehčí a prodyšnější.

Zimní softshell? Ten nezbytný kousek v šatníku, co zahřeje na procházce zasněženou krajinou i při boji se sněhovou vánicí ve městě.

Zdena Procházková

Inspirace na zimní outfity

Zimní softshell je tvůj nejlepší kamarád, když teploty klesnou pod bod mrazu. Jeho prodyšnost ti zajistí, že se nebudeš potit ani při aktivitách jako je turistika nebo běžky, a zároveň tě ochrání před větrem a sněhem. Pro maximální hřejivost vrstvi oblečení. Začni funkčním prádlem, které odvádí pot od těla. Na to si oblékni mikinu z fleecu nebo merino vlny a teprve pak softshellovou bundu. Kalhoty vybírej podle aktivit, na které se chystáš. Na procházky městem postačí zateplené softshellové kalhoty, na hory oceníš kalhoty s membránou a podlepenými švy. Nezapomeň na doplňky! Čepice, rukavice a nákrčník jsou v zimě nezbytností. Volit můžeš z různých materiálů - od vlny přes fleece až po funkční materiály. Ať už se chystáš na hory, nebo jen tak do města, se správným oblečením si zimu užiješ naplno.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: oblečení

Autor: Zuzana Křepelková

Tagy: zimní softshell | oblečení