Štokrle: Nezbytný pomocník v šatníku i mimo něj

Štokrle

Štokrle: Historie a původ

Štokrle, ten nenápadný pomocník v domácnosti, má za sebou překvapivě dlouhou historii. Jeho původ sahá až do starověku, kdy si lidé pomáhali improvizovanými podložkami z kamenů či dřevěných špalků. Samotné slovo "štokrle" má kořeny v německém "Stöckl", což v překladu znamená "malý špalek".

S rozvojem řemesel a nábytkářství se i štokrle dočkaly zdokonalení. Objevovaly se skládací varianty, štokrle s úložným prostorem a zdobené kousky, které sloužily i jako dekorativní prvek. Dnes je štokrle běžnou součástí většiny domácností a najdeme ho v mnoha podobách – od jednoduchých dřevěných až po moderní hliníkové. Ať už na něm stojíme při výměně žárovky, nebo ho používáme jako provizorní stoličku, štokrle nám i po staletích stále dobře slouží.

Typy a materiály štokrlí

Štokrle, nepostradatelní pomocníci v domácnosti i na zahradě, se vyrábějí v různých typech a materiálech, aby vyhověly všem potřebám. Mezi nejběžnější typy patří skládací štokrle, které se snadno uskladní, a pevné štokrle, jež se hodí pro častější používání. Pro profesionální využití jsou ideální schůdky s plošinou, které poskytují větší stabilitu a pohodlí.

Materiálově se štokrle nejčastěji vyrábějí z kovu, plastu nebo dřeva. Kovové štokrle, obvykle z hliníku nebo oceli, jsou odolné a stabilní, ale mohou být těžší. Plastové štokrle jsou lehké a snadno se přenášejí, ale nemusí být tak odolné jako kovové. Dřevěné štokrle zase vnášejí do interiéru přírodní prvek, ale vyžadují větší péči. Při výběru materiálu je důležité zvážit, jak často a k jakým účelům budete štokrle používat.

Jak si vybrat ty správné štokrle

Výběr správných štokrlů není žádná věda, ale pár věcí je dobré promyslet. Nejdůležitější je výška – změřte si, kam potřebujete dosáhnout, a podle toho vybírejte. Pozor na uváděnou výšku, často se jedná o výšku plošiny, ne celkovou výšku i s madly. Dále zvažte nosnost. Pro běžné domácí práce stačí štokrle s nosností do 100 kg, pro náročnější úkoly nebo pokud máte pár kilo navíc, volte raději vyšší nosnost. Důležitý je i materiál. Hliníkové štokrle jsou lehké a skladné, ocelové zase stabilnější a odolnější. Nezapomeňte ani na bezpečnostní prvky – protiskluzové stupně a madla jsou nezbytností. A nakonec, zkontrolujte si certifikaci a záruku.

Tipy pro nošení štokrlí

Ať už se chystáte na večírek, do práce nebo jen tak do města, pár štiklů vám vždycky dodá na eleganci a sebevědomí. Než si ale obujete ty nejvyšší jehly, přečtěte si pár tipů, jak na to, aby chůze v nich byla příjemnější.

Začněte zvolna. Pokud nejste na nošení vysokých podpatků zvyklé, nevrhejte se hned na deseticentimetrové jehly. Začněte s nižšími podpatky a postupně si zvykejte na větší výšku. Nepodceňujte výběr správné velikosti. Špatně padnoucí boty vám způsobí otlaky a puchýře. Před nákupem si boty vždy pečlivě vyzkoušejte a projděte se v nich. Věnujte pozornost materiálu. Kůže je prodyšnější než syntetika a vaše nohy se tolik nebudou potit. Nezapomínejte na gelové vložky do bot, které tlumí nárazy a chrání vaše chodidla před otlaky. A na závěr, nejdůležitější je – poslouchat své tělo. Pokud vás začnou bolet nohy, sundejte si boty a dopřejte jim odpočinek.

Oblíbené značky štokrlí

Čápi, tihle elegantní ptáci, si nestaví hnízda jen tak kdekoli. Jsou to vlastně takoví znalci, co se týče výběru lokace a materiálu. A víte co? Mají i své oblíbené "značky"! Mezi jejich top favority patří pevné větve stromů, ideálně dubů nebo topolů. Ty jim poskytují stabilní základnu pro hnízdo. Ale co by to bylo za hnízdo bez pořádné výstelky? Tady přichází na řadu měkká tráva, sláma, mech a listí. Čápi si potrpí na komfort a svá hnízda si budují s láskou a pečlivostí. Věřte nebo ne, někteří čápi jsou i moderní a do svých hnízd si rádi přidávají i kousky látek nebo papíru. Inu, proč ne, že?

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: oblečení

Autor: Lucie Valentinová

Tagy: štokrle