Oblečení: Nejnovější trendy v módě, které musíte znát!

Croop

Co je to croop?

Croup, česky také zánět hrtanu a průdušnice, je infekční onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji postihuje děti do pěti let, a to zejména v podzimních a zimních měsících. Typickým příznakem je štěkavý kašel, který se zhoršuje v noci. Dalšími příznaky mohou být chrapot, sípání, namáhavé dýchání a horečka. Croup je obvykle způsoben virovou infekcí, nejčastěji parainfluenzou. Léčba je většinou symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků. Důležitý je klid na lůžku, dostatek tekutin a zvlhčování vzduchu. V závažnějších případech může být nutná hospitalizace a podání kortikoidů.

Historie croopu

Croup, neboli laryngotracheitida, trápí lidstvo už od nepaměti. První písemné zmínky o tomto onemocnění dýchacích cest pocházejí z antického Řecka, kde ho popisoval už Hippokrates. V minulosti byl croup často spojován s dalšími respiračními chorobami a jeho příčina zůstávala dlouho neznámá. Až v 19. století se lékařům podařilo odlišit croup od záškrtu, se kterým byl často zaměňován. V roce 1956 byl pak identifikován virus parainfluenzy jako hlavní původce tohoto onemocnění. Dnes už máme k dispozici účinné léky a metody léčby, které dětem i rodičům výrazně ulehčují průběh croupu.

Typy croop topů

Svět croop topů je překvapivě rozmanitý! Najdete je v nespočtu střihů a stylů, takže si ten pravý najde opravdu každý. Oblíbené jsou sportovní topy z elastických materiálů, ideální na cvičení nebo pro ležérní outfit. Romantické duše si zamilují krajkové topy, které krásně doplní sukni nebo džíny s vysokým pasem. Pro odvážnější jsou tu topy s odvážnými výstřihy, asymetrickými střihy nebo flitry. Ať už hledáte top na párty, do města nebo na pláž, s croop topem rozhodně nešlápnete vedle.

Croop pro různé postavy

Správný střih topu dokáže s postavou hotové divy! Nezáleží na tom, jestli jsi drobná a štíhlá, nebo máš plnější tvary – existuje crop top, který ti bude lichotit. Pro dámy s menším poprsím jsou ideální topy s volánky, nabíranými detaily nebo s výraznými vzory, které opticky přidají objem. Pokud se pyšníš plným dekoltem, vsaď na crop topy s výstřihem do V nebo do čtverce, které tvůj dekolt krásně zvýrazní a zároveň ho nebudou zbytečně obepínat. Pro dámy s postavou typu jablko jsou vhodné vzdušné a splývavé materiály a střihy s délkou do pasu, které odvedou pozornost od bříška. Ať už je tvá postava jakákoliv, pamatuj, že nejdůležitější je cítit se v crop topu sebevědomě a krásně!

Kombinování croopu

Kombinování croopu, neboli ořezávání a změny poměru stran fotky po vyfocení, je skvělý způsob, jak vylepšit kompozici a celkový dojem z vašich fotek. Existuje spousta aplikací a programů, které vám s tím pomůžou, ať už na mobilu nebo počítači. Nebojte se experimentovat s různými formáty, třeba čtvercovým pro Instagram nebo panoramatickým pro krajinářské fotky. Pamatujte ale, že cropováním ztrácíte část původního obrazu, proto je dobré fotit s rezervou a důležité prvky umístit do středu záběru.

Croop pro různé příležitosti

Crop topy se staly oblíbeným kouskem oblečení, a to z dobrého důvodu. Jsou všestranné, stylové a dají se nosit mnoha různými způsoby. Ať už se chystáte na festival, na pláž nebo jen tak do města, pro každou příležitost existuje crop top.

Pro ležérnější vzhled zkombinujte volný crop top s džínami s vysokým pasem a teniskami. Pro elegantnější outfit zvolte crop top s dlouhým rukávem a sukni do A. Crop topy se také skvěle hodí k overalům a šortkám.

Při výběru crop topu je důležité zvážit typ postavy. Pokud máte menší poprsí, zvolte top s volánky nebo jinými detaily, které mu dodají na objemu. Pokud máte větší poprsí, hledejte top s dobrou oporou. Ať už si vyberete jakýkoli styl, ujistěte se, že se v něm cítíte sebevědomě a pohodlně.

Oblíbenost croopu dnes

Cropped top, zkráceně crop top, zažívá v módním světě už několikátý comeback a zdá se, že tentokrát tu s námi zůstane na delší dobu. Jeho popularita dnes sahá napříč generacemi a styly. Od ležérních outfitů s džínami a teniskami až po elegantní kombinace se sukněmi a podpatky, crop top se stal univerzálním kouskem v šatníku mnoha žen. Jeho obliba tkví v možnosti kombinovat ho s různými střihy a materiály a vytvářet tak rozmanité outfity pro každou příležitost.

Publikováno: 27. 05. 2024

Kategorie: oblečení

Autor: Lucie Valentinová

Tagy: croop | móda